Overblog
Edit post Follow this blog Administration + Create my blog
Nowe części samochodowe UCANDO.pl

NIKT NIE NAPRAWI TEGO LEPIEJ NIŻ TY

Używana chłodnica - czy warto?

Niemal co drugi polski kierowca w momencie, gdy dochodzi do awarii i konieczności wymiany samochodowej chłodnicy wody zaczyna szukać taniego zamiennika w postaci części używanej. Niestety, zakup używanej chłodnicy wody to kiepski pomysł i pozorna oszczędność kosztów.

Używana chłodnica - czy warto?

Zacznijmy od tego, że nie warto komukolwiek polecić używanej chłodnicy, głównie z tego powodu, że znalezienie dobrej jakości chłodnicy może być wyzwaniem. Trzeba mieć również na uwadze, że bardzo często pod używanymi chłodnicami kryją się amatorsko połatane podzespoły, sprowadzone z zagranicy.

Do czego służy chłodnica wody?

Silnik samochodowy jest chłodzony przez ciecz, która napędzana jest przez pompę i kierowana pod maskę samochodu przez termostat. Na skutek pracy silnika woda nagrzewa się do temperatury roboczej, czasami przekraczając standardowe wartości. Kontakt wody z powietrzem umożliwia z kolei odprowadzanie nadmiernej temperatury.

Samochodowa chłodnica wody pełni więc rolę wymiennika ciepła. Budowa chłodnicy, która w standardzie składa się z ogromnej liczby cienkich rurek, dodatkowo tłoczonych aluminiowymi blaszkami, sprawia, że przez szczeliny przepływa powietrze z zewnątrz samochodu. Pozwala to uzyskać dużą efektywność chłodzenia silnika samochodowego.

Dlaczego nie warto kupować używanej chłodnicy?

Zakup używanej chłodnicy jest po prostu nieopłacalny. Niekiedy używane chłodnice wody potrafią kosztować nawet 200 zł, podczas gdy fabrycznie nowe odpowiedniki markowych firm mogą kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych więcej. Zasadnicza różnica sprowadza się do tego, że nabywca używanej chłodnicy wody nigdy nie uzyska tej samej trwałości i jakości pracy, co kierowca, który kupił nowy zamiennik. Ponadto chłodnicę używaną trzeba będzie prawdopodobnie bardzo szybko wymienić.

Uwaga: Używana chłodnica jest z reguły przechowywana w niehermetycznych warunkach, przez co na jej powierzchni pojawiają się pierwsze ogniska korozji, dotyczy to zarówno chłodnic wody miedzianych, jak i aluminiowych. Rdza atakuje od środka, dlatego niedoświadczony kierowca nie ujrzy jej przy pierwszym kontakcie.

Wymiana chłodnicy wody? - tylko na nową!

Ze względu na bardzo delikatną budowę chłodnicy wody, a także istotną rolę tego podzespołu w samochodzie, zaleca się, by regularnie poddawać kontroli cały układ chłodzenia. Natomiast w momencie, kiedy nadejdzie potrzeba wymiany chłodnicy wody, najlepiej będzie zdecydować się na zakup fabrycznie nowej chłodnicy od zaufanej marki.

Na rynku części zamiennych znajdziemy chłodnice wody, które jakością dorównują oryginalnym częściom z fabrycznego montażu. Ponadto kupimy je w atrakcyjnych cenach. Do najchętniej wybieranych i polecanych producentów chłodnic wody zaliczają się obecnie takie przedsiębiorstwa jak Nissens, NRF, Valeo, Kager i Hella.

Share this post
Repost0
To be informed of the latest articles, subscribe:
Comment on this post