Overblog
Edit post Follow this blog Administration + Create my blog
Nowe części samochodowe UCANDO.pl

NIKT NIE NAPRAWI TEGO LEPIEJ NIŻ TY

Filtr powietrza - dlaczego jest tak ważny

Filtry powietrza są jedną z kluczowych części do samochodów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie pojazdu. Konstruktorzy silników spalinowych mają z reguły w zamyśle maksymalne wydłużenie żywotności aut, dlatego stosują różnego rodzaju zabezpieczenia. Jednym z nich jest właśnie filtr powietrza. W dzisiejszym artykule opowiemy o roli, jaką odgrywa, kiedy należy go wymieniać oraz do czego mogą doprowadzić zaniedbania w tej kwestii.

Za co odpowiada filtr powietrza?

 

Filtr powietrza to element, którego zadaniem jest wyłapywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, kurzu oraz piasku, tak aby nie dostały się do silnika. Warto bowiem pamiętać, że zasysanie powietrza odbywa się na poziomie 50-60 cm od podłoża, gdzie występują największe zanieczyszczenia.

 

Jak często należy wymieniać filtr powietrza?

 

W zależności od warunków, w jakich użytkowany jest pojazd, filtr powietrza należy wymieniać mniej więcej od 15 000 - 40 000 kilometrów. Warto jednak kierować się zaleceniami producenta oraz ogólnym stanem filtra powietrza. Wymiana tego elementu nie jest kosztowna i może zostać wykonana samodzielne. Z kolei sam filtr powietrza to koszt od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych. Nie zaleca się oszczędzania na tego rodzaju częściach do aut. Filtr powietrza nie bez powodu nazywany jest bowiem “płucami silnika”, które powinny prawidłowo wykonywać swoją pracę.

 

 

Wymiana filtra powietrza ma szczególne znaczenie dla silników wysokoprężnych, bowiem zasysanie powietrza to w ich przypadku proces ciągły, a sama jednostka napędowa charakteryzuje się większą produkcją spalin.

Do czego doprowadzają zaniedbania?

 

Nie wymieniając w odpowiednim momencie filtra powietrza możemy doprowadzić do poważnych usterek silnika, które mogą skończyć się nawet jego kompletnym remontem. Do mniej drastycznych konsekwencji zalicza się większe zużycie paliwa, a także zauważalny spadek mocy.

 

Podczas wymiany filtra warto również sprawdzić stan obudowy filtra powietrza oraz szczelności jego połączenia z rurą zasysającą powietrze z zewnątrz. Jeżeli bowiem występują w tych elementach pęknięcia do silnika mogą docierać szkodliwe zanieczyszczenia tym samym powodując zużycie jego delikatnych części.

Jak wybrać najlepszy filtr powietrza?

 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej nie zalecamy oszczędności na jednym z najważniejszych elementów odpowiadających za żywotność silnika. Jeżeli interesują Cię części zamienne do samochodów, najważniejsze jest to, aby zweryfikować producenta. Tanie zamienniki z Chin niskiej jakości mogą nie spełniać prawidłowo swojej roli, a tym samym pozorna oszczędność doprowadza najczęściej do kosztownych napraw.

Share this post
Repost0
To be informed of the latest articles, subscribe:
Comment on this post