Overblog
Edit post Follow this blog Administration + Create my blog
Nowe części samochodowe UCANDO.pl

NIKT NIE NAPRAWI TEGO LEPIEJ NIŻ TY

Kiedy i jak wymienić klocki hamulcowe?

Regularna wymiana tarcz oraz klocków hamulcowych to jeden z podstawowych warunków utrzymywania samochodu w dobrej kondycji i zachowywania bezpieczeństwa jazdy. Jaka jest trwałość tych części i jakie sygnały świadczą o tym, że uległy one zużyciu?

 

Jak działają klocki hamulcowe?

 

Na budowę klocków hamulcowych składa się kilka różnych warstw: płytka nośna, międzywarstwa chroniąca przed wysokimi temperaturami oraz tłumiąca wibracje oraz materiał cierny. Kiedy użytkownik pojazdu naciska pedał hamulca, pompa tłoczy płyn hamulcowy poprzez przewody, ten z kolei oddziałuje na tłoczek, który dociska klocki do tarczy. Dzięki tarciu warstwy ciernej o powierzchnię roboczą samochód stopniowo wytraca prędkość i się zatrzymuje, a efektem ubocznym tego procesu jest wytwarzanie dużych ilości ciepła.

 

 

Trwałość klocków hamulcowych

 

Trwałość klocków hamulcowych jest zależna od wielu różnych kwestii. Wiele zależy od rodzaju oraz jakości klocków, a także tarcz, które się z nimi stykają. Zwykle przyjmuje się, że przeciętne klocki pozostają sprawne przez ok. 40 tysięcy przejechanych kilometrów. Należy jednak pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna, na którą wpływa m.in. styl jazdy kierowcy oraz ogólnie rozumiany sposób eksploatacji auta. Agresywna jazda, poruszanie się głównie po mieście oraz częste i gwałtowne hamowanie zmniejszają trwałość klocków, przez co trzeba je wymieniać częściej.

 

Po czym poznać, że klocki hamulcowe powinny zostać wymienione?

 

Obecnie często produkuje się klocki wyposażone w tzw. system wczesnego ostrzegania, czyli sygnalizator w formie metalowej płytki, który wydaje metaliczne dźwięki, kiedy warstwa cierna jest już wyraźnie starta. Samochody klasy premium również same informują użytkownika o konieczności wymiany tych części, wyświetlając odpowiedni komunikat na desce rozdzielczej. W innych przypadkach znaczne zużycie klocków rozpoznamy po charakterystycznym piszczeniu podczas hamowania, ściąganiu samochodu w jedną stronę lub zmniejszonej skuteczności układu hamulcowego.

 

Jak wymienić klocki hamulcowe?

 

Najprostszym sposobem na wymianę klocków hamulcowych jest oczywiście wybranie się do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Jednak jeśli zdecydujemy się na samodzielne przeprowadzenie naprawy, najpierw musimy podłożyć drewniane klocki pod koła, by zapobiec stoczeniu się auta. Kolejne kroki to podniesienie go za pomocą lewarka, zdemontowanie zacisku hamulcowego (poprzez odkręcenie śrub kluczem nasadowym lub płaskim), zdjęcie zacisku, cofnięcie tłoczka, odczepienie zawleczek oraz wyjęcie klocków hamulcowych. Po wykonaniu wszystkich tych czynności możemy zamontować nowe części. Przed użyciem samochodu należy kilka razy nacisnąć pedał hamulca, by docisnąć tłoczek do nowo założonych klocków. Pamiętajmy, by wymieniać klocki parami, a nie pojedynczo.

Share this post
Repost0
To be informed of the latest articles, subscribe:
Comment on this post
A
Jak najczęściej. Klocki hamulcowe to kwestia fundamentalna jeśli chodzi o bezpieczeństwo podróży. Warto przeglądać i robić audy klocków często.
Reply